Autor článku Brano Šimko
18. marca 2025
Turiec ukrýva množstvo tajomných miest z dávnych čias, medzi ktoré patria aj staré hrady a hradiská. No jedno miesto pri Martine vyniká nad všetkými ostatnými. Nenápadný pahorok pri sídlisku kedysi lákal hľadačov strateného Attilovho hrobu. Podľa legiend tu mohol spočinúť obávaný hunský kráľ spolu s nesmiernym pokladom. Toto mystické miesto pripomína slovenskú verziu nekonečne hľadaného svätého grálu. Ale to nie je jediná záhada, ktorú v Turci máme. Dnes sa pozrieme na záhadu Šútovského jazera, obce Konské a Podhradia.

Šútovské jazero a cunami?
Neďaleko osady Rieka, v opustenom kameňolome, sa rozprestiera Šútovské jazero, hoci správne by sa malo nazývať Kraľovianske. Ľudovo je však známe ako Titicaca. Toto prírodné jazero s priezračnou vodou láka nielen športových potápačov, ale počas leta aj množstvo návštevníkov. Len málokto si však uvedomuje skryté nebezpečenstvo – geológovia varujú pred nestabilitou skalných blokov. Ak by sa zrútili do vody, mohli by vyvolať ničivú vlnu, ktorá by ohrozila dopravu na blízkej ceste aj železnici. Ak však nechceme čakať na takúto pohromu, môžeme sa radšej vybrať do Šútovskej doliny a obdivovať jeden z najvyšších vodopádov na Slovensku.
Bol v obci Konské mimozemšťan?
Osada Konské, patriaca obci Podhradie, je známa medzi nadšencami záhad vďaka zvláštnym priehlbinám v skale, ktoré spochybňujú tradičné evolučné teórie. Tieto útvary objavil v roku 1960 pán Smieško na vápencovom balvane na úpätí Veľkej Fatry a upozornil na ne Antropologický ústav Karlovej univerzity v Prahe. Odborníci z Česka a Slovenska nález preskúmali a antropológ Karel Hajniš o ňom v roku 1961 informoval v časopise Vesmír. V roku 1967 ho ešte viac spopularizoval český publicista Ludvík Souček. Priehlbiny v skale pripomínajú odtlačky bosých ľudských chodidiel, akoby ich niekto zanechal v mäkkom piesku či bahne.
Český záhadológ Jan Novák tvrdí, že na stopách sú jasne viditeľné anatomické detaily ľudského chodidla. Merajú 20 cm na dĺžku a 9 cm na šírku, pričom široký palec a stredný prst naznačujú, že ich pôvodca pravdepodobne chodil často alebo neustále bosý. Ak by patril modernému človeku, stopy by nemali byť staršie ako niekoľko desiatok tisíc rokov. A tu nastáva záhada obrovského významu – prizvaný geológ totiž potvrdil, že priehlbiny sú vytvorené vo vápenci starom približne 55 miliónov rokov. V tom čase však po našom území ešte nemohli kráčať žiadne primáty, nieto ešte človek druhu Homo sapiens.
Tak ako to bolo? Dôkazy sa zničili
Pre nadšencov záhad sú stopy z Konského silným argumentom pre teóriu, že našu planétu v dávnej minulosti navštívili mimozemšťania. Podľa tejto hypotézy sa jeden z nich pohyboval smerom k neďalekému vrchu Kopa, kde jaskyne údajne skrývajú ďalšie dôkazy o návšteve z vesmíru. Táto predstava však naráža na viaceré nezrovnalosti – jaskyne v tejto oblasti Veľkej Fatry v období starších treťohôr ešte neexistovali a samotný vápenec, v ktorom sa stopy zachovali, pochádza zo sedimentov plytkého tropického mora. Takýto materiál by odtlačky chodidiel mohol uchovať iba v prípade, že by išlo o travertín, čo tu však nie je.
Otázka teda zostáva otvorená – ako vlastne priehlbiny vznikli? Mohlo by ísť o sochárske dielo neznámeho autora, možno dokonca pravekého človeka. Avšak ani táto teória sa nedá jednoznačne dokázať. Akékoľvek ďalšie výskumy sú už nemožné – v 80. rokoch minulého storočia bola lokalita narušená terénnymi úpravami. Kameň s odtlačkami bol prevrátený a posunutý o 20 metrov. Keď sa ho v roku 1989 pokúsili znovu odkryť, našli len tri slabé priehlbiny, sotva viditeľné na jednom bloku v kroví.

Tajomná chodba medzi hradmi v Podhradí?
Už samotný názov obce Podhradie naznačuje, že by sa v jej okolí mali nachádzať hrady. Hoci ich dnes nie je veľmi vidno, v katastri obce sú až dva a v blízkom okolí ďalšie dva, čo z tejto oblasti robí významné hradné územie. Okrem toho tu archeológovia objavili množstvo hradísk z obdobia pred výstavbou stredovekých hradov.
Prvý hrad v tejto oblasti bol postavený v 13. storočí na vrchole kopca Smrekové v nadmorskej výške 890 metrov. Založili ho páni zo Sučian, a preto sa nazýva Sučiansky hrad. Dodnes sa z neho veľa nezachovalo, keďže zanikol na sklonku stredoveku počas vlády Mateja Korvína. Miestni však veria, že je spojený tajnou chodbou s druhým hradom v okolí – gotickým hrádkom, ktorého zvyšky sa dodnes týčia na malom návrší nad dedinou.

Turiec je kraj plný tajomstiev, ktoré dodnes vzbudzujú otázky a podnecujú predstavivosť. Od záhadných stôp v Konskom, cez legendy o Attilovom hrobe, až po tajomné hrady ukryté v lesoch – každé z týchto miest má svoj vlastný príbeh, ktorý spája históriu s legendami. Niektoré záhady možno časom vyrieši veda, iné však zostanú navždy zahalené rúškom neznáma. A možno práve v tom spočíva ich čaro – lákajú nás, aby sme objavovali a hľadali odpovede, ktoré možno nikdy nenájdeme. Hádam sa vám článok o záhadách v Turci páčil. Už čoskoro sa pozrieme na ďalšie.

Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok

Fatranské dvojčatá – Gaderská a Blatnická dolina
Ostrým bralám masívov Tlstej a Ostrej dávajú naplno vyniknúť dve očarujúce hlboké doliny, ktoré ich obtekajú. Väčšia a navštevovanejšia je Gaderská dolina, podmanivou prírodnou krásou však vyniká aj kratšia Blatnická dolina. Do oboch dolín sa pomerne vysoko dá dostať...
Naše posledné články
Prechádzka po Martine
Turčiansky svätý Martin Prechádzka nám predstaví pamätihodnosti, pre ktoré sa Martin považuje za najslovenskejšie mesto a za kultúrnu metropolu Slovenska. Zahŕňa miesta, kde sa písali novodobé dejiny Slovákov, ako aj miesta späté s činnosťou viacerých národných...
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať