Autor článku Brano Šimko
28. apríla 2020
Jar máme v plnom prúde a všade naokolo už cvrlikajú vtáčiky. Zobudili sme sa do krásneho rána a rozmýšľali, kam by sme sa vybrali na malý výlet, keď je takto pekne. Už dávno sme neboli na Teplických serpentínach a tak sme sa rozhodli ísť práve sem. Je to krásne miesto neďaleko Turčianskej Štiavničky, ktoré dostalo vďaka obci a dobrovoľníckym združeniam opäť svoju krásnu podobu. Na jar je dostatok vody a preto nás čakal krásny zážitok.
Pár informácií o Teplických serpentínach
- Nadmorská výška: 488 m.nm.
- Nadmorská výška vrchol: 647 m.n.m.
- Dĺžka trasy: približne 4 km
- Priemerný čas: 1 hodina
- Patrí medzi 7 divov Turca
- Krásna prechádzka
- Vhodná pre všetkých
Navštívené: apríl 2020
Začiatok v Turčianskej Štiavničke
Sadáme do auta a mierime do Turčianskej Štiavničky. Práve tu sa dnes začína naša prechádzka. Prichádzame do krásnej turčianskej obce a len smutne pozeráme na oplotený areál miestneho kaštieľa. Tento objekt dlhé roky chátral a teraz sa ho len pomaličky snaží dávať dokopy jeho majiteľ. Je škoda, že je tento areál oplotený, pretože park v jeho okolí je krásny. V minulosti plný ľudí a v súčasnosti pustý, no stále nádherný. Prechádzame okolo vysokého plota a naše auto parkujeme neďaleko blízkej studničky. Tá sa nachádza smerom na Sklabinský Podzámok. Tu naša prechádzka začína. Na úvod ideme do mierneho kopčeka, ktorý je dlhý len niekoľko metrov. Zvyšok trasy bude v miernejšom tempe, teda až na záver. Po asi 5 minútach prichádzame k prvému jazierku. Pri prvom jazierku sa nachádza informačná tabuľa a malá lavička, kde si môžte odfúknuť. Za jazierkom sa nachádza malý skalný vodopád.
Zaujímavosť pre vás
Teplické serpentíny predstavujú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Ide o dômyselný historický systém prívodu vody do obce, najmä kaštieľa a kaštieľskeho parku, ktorý v rokoch 1870 – 1875 vybudoval gróf Révay.
Teplické serpentíny sú jednoducho krásne
Už na prvý pohľad ste na krásnom mieste. Hustý les všade navôkol, žblnkotajúca voda vás bude prevádzať celou cestou a v neposlednom rade kľud a štebotanie vtákov. Práve kvôli týmto dôvodom Teplické serpentíny navštevuje toľko ľudí. Môže sa zdať, že k nim chodí každý, ale nie je tomu tak. Toto miesto je kľudné a na úseku sa turisti stratia. Prechádzame popri malých kanálikoch, ktoré vedú vodu z vyšších jazierok. Od jazierka kráčame serpentínkami proti prúdu zurčiaceho potôčika až k hornej sústave jazierok a neustále obdivujeme hrádzky, maličké zátočiny, drevené žľaby, mostíky, dômyselne umiestnené kamene a hlavne neskutočne ostré zákruty, ktoré nútia potôčik každú chvíľu tiecť v protismere. Pomaličky cez niekoľko mostíkov prechádzame až k tomu najvyššiemu. Tu sa nachádza niekoľko ohnísk a lavičiek. Naša prechádzka nekončí na tomto mieste a smerujem až k takzvanému „Krížu“. Vrchol našej prechádzky kde sa nachádza krásna vyhliadka.
Vyhliadka na Teplických serpentínach
Od posledného jazierka nás čaká najťažší úsek našej dnešnej prechádzky. Nie je až taký dlhý, len približne pol kilometra, ale ťahá sa do prudkého kopca. Tento úsek je navyše poznačený víchricou a sú tu popadané stromy. Z toho dôvodu si treba dávať pozor. Po pár minútach sa nachádzame na rovinke, ktorá vedieť k vyhliadke. Na jej konci nachádzame krásny výhľad na Lúčanskú Malú Fatru. Pri tabuľke, ktorá je celá z dreva sa nachádzajú skaly, na ktorých je položený drevený kríž. Chvíľu sa nechávame unášať tým kľudom čo tu panuje a mierime späť domov.
Slovíčkom na záver o prechádzke na Teplických serpentínach
Lesy Turčianskej Štiavničky, na úpätí Veľkej Fatry neďaleko mesta Martin, ukrývajú krásnu a nesmierne zaujímavú lokalitu, ktorá bola v roku 2008 zaradená medzi „sedem divov Turca“. Teplické serpentíny predstavujú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými serpentínovými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Teplické serpentíny sú turisticky veľmi príťažlivým miestom. Hustý les, horské jazierka a zurčiaca voda vytvárajú spoločne s faktom, že ide o pomerne málo známe a navštevované miesto, skutočnú oázu pokoja. Chodník, ktorý lokalitou prechádza je síce neoznačený, avšak dobre viditeľný. Jeho prechod je nenáročný, zvládnu ho bez problémov i rodiny s deťmi.
Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Naše posledné články
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose
Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať
Ďakujem a prajem veľa zdravia a síl