„Lucrezia“ nebezpečenstvo ukryté v kráse rastlín.
Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Autor článku - Tatiana Plešová

12. januára 2021

Krásna, ale nebezpečná sa nehovorí  nadarmo. Čo – to pravdy na tom je. Pri rastlinách to platí hádam aj dvojnásobne. Kvety sú naozaj očarujúce a krásne. Ku mnohým by sme najradšej hneď privoňali. Niekedy to však nie je až taký dobrý nápad. Nechytať, nevoňať a netrhať !!!! Tieto 3 slová výstižne vystihujú Aconitum (prilbica). Nehovoriac o tom, že patrí k najjedovatejším rastlinám Európy!  Popri nej sa určite nenechajú zahanbiť ani Conium maculatum (bolehlav škvrnitý), Ricinus communic (ricín obyčajný)Atropa bella – donna (ľulkovec zlomocný).

Jedovaté rastliny v Turci

Predpokladám, že konvalinku pozná azda každý. Bežne sa pestuje v záhradách, prípadne sa vysemení do trávnika. Viete však o tom, že ani ona nie je žiadne „neviniatko“ ? Patrí k jedovatým rastlinám. Už samotná voda, v ktorej bola kytica z nej je toxická. Nehovoriac o červených bobuľkách – plodoch, ktoré vytvára. Tie môžu byť lákadlom najmä pre deti. Preto sa treba mať napozore!

Isto ste si už na potulkách, najmä na lúkach napr. v okolí Vrícka, všimli nenápadný jemný kvietok s fialovými lupeňmi. Skutočne , kráska lúky! Listami sa podobá na Allium ursinum (cesnak medvedí). Preto musíme byť opatrní pri zbere, aby nedošlo k zámene za jedovaté Colchicium autumnale(jesienku obyčajnú).

Jedovaté rastliny sú súčasťou prírody a rozhodne do nej patria. Či sa nám to páči, alebo nie. Tvoria krehký ekosystém, kde všetko na seba nadväzuje. Či už sme na potulkách v Turci, alebo na inom mieste, nevyhneme sa im. Znalosť rastlín má význam nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie.

Chyba sa neodpúšťa a pri rastlinách môže isť o fatálnu. A zaplatíme tak najvyššiu daň.  Nestačí len vidieť, treba aj poznať. Zámena nastáva veľmi rýchlo a ľahko. Zamieňajú sa plody, prípadne listy, ktoré bývajú často predmetom zberu.

Vytvorila som stručnú kartu top jedovatých rastlín, samozrejme adeptov je podstatne viac. Toto je len malá „ochutnávka“. Kartičky sú nazvané výstižne podľa historickej postavy známej travičky Lucrezie Borgia

Lucrezia karta top jedovaté rastliny ╪

Atropa bella – donna – Ľuľkovec zlomocný

Jedovaté rastliny Turca

Trváca rastlina, smrteľne jedovatá, zamieňaná za čučoriedku.

Výskyt: rastie v Európe na okrajoch lesov, na rumoviskách….

Zaujímavosť: Atropa bola v gréckej mytológií sudička, prestrihovala niť života.  „atropos“ = neodvrátiteľný. Rimanky si kvapkali šťavu z ľuľkovca do očí, aby sa im   rozšírili zreničky a mali krásny pohľad. Druhové pomenovanie sa odvodzuje od „bella donna“ – pekná žena.

Prejavy otravy: pocit sucha v ústach a ťažká reč, rozšírené zreničky, zrýchlený pulz, objavuje sa slepota…

Conium maculatum – Bolehlav škvrnitý

Jedovaté rastlina v Turci

Dvojročná bylina, celá rastlina je silne jedovatá.

Výskyt: húštiny, kroviská a rumoviská

Zaujímavosť: účinok rastliny bol známy už v staroveku. V Grécku používaný na výkon rozsudku. Bol ním otrávený aj Sokrates r.399 pred n.l.

Prejavy otravy: brnenie a chlad v končatinách, obrna svalstva, končatín a trupu…

Upozornenie: rastlinu nie je vhodné ani voňať !!!

Convallaria majalis – Konvalinka voňavá

Jedovaté rastliny v Turci

Trváca rastlina, celá rastlina je jedovatá.

Výskyt: rozšírená v Európe, Ázii a Amerike. Rastie v podraste tmavších lesov a hájov.

Pozor treba dávať aj na červené plody.

Prejavy otravy: nevoľnosť, zvracanie, kŕče, hnačky, omámenosť…

Ricinus communis – Ricín obyčajný

Jedovaté rastliny v Turci

V stredourópskych podmienkach jednoročná bylina, na juhu Európy jednoročný až dvojročný ker. V trópoch trváci strom. Silne jedovatá rastlina.

Zaujímavosť: pestuje sa pre olejnaté semená. V starom Egypte a Oriente sa používal olej. Ošetrovali sa ním vlasy, pleť, ale aj rany.

Prejavy otravy: silné podráždenie tráviaceho traktu, kolikovité bolesti brucha, tachykardia…

Colchicum autumnale – Jesienka obyčajná

Jedovaté rastliny v Turci

Trváca rastlina, celá rastlina je silne jedovatá.

Výskyt: rastie všade v Európe, na vlhkých lúkach a pasienkoch

Obsahuje jedovatý alkaloid kolchicín; ako mitotický jed zabraňuje deleniu buniek.

Pozor na kvety a semená !!!

Prejavy otravy: slnienie, dávenie, krvavé hnačky…

Na záver top „Lucrezia“ jedovatá rastlina:

Aconitum napellus – prilbica modrá

Jedovaté rastliny v Turci

Dá sa povedať, že sa jedná o kráľovnú vrámci Európy medzi jedovatými rastlinami. Veľmi nebezpečná kráska s fialovými kvetmi pripomínajúcimi prilbu. Rastie vo vysokohorskom prostredí, napr. vo Vysokých Tatrách v okolí Téryho chaty.

Otravy sa prejavujú slinotokom, dusením, triaškou, zvýšeným pulzom  a zosilneným dýchaním.

Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Tatiana Plešová

Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa  stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.

Posledný článok

Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec

Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec

Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.

Naše posledné články

Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?

Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?

Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne