Autor článku - Tatiana Plešová
1. marca 2021
Rastliny ma asi nikdy neprestanú udivovať. Nie je to len ich úžasná adaptačná schopnosť, ale najmä ich rozmanitosť. Azda prvé, čo upúta, je vzhľad. A ten je niekedy skutočne priam bizarný….
Carlina acaulis L. krasovlas bezbyľový má zaujímavý a veľmi zvláštny tvar. Rastlina pôsobí mimozemsky a záhadne. Pri prvom pohľade vyzerá ako čudo s ostnatými „chápadlami“.
Krasovlas je trváca bylina so skrátenou stonkou. Dorastá do výšky 30 – 40 cm. Stonka je mimoriadne krátka. Kvetný úbor je umiestnený priamo v strede ružice. Listy sú prízemné, silno delené a ostnaté. Kvety sa objavujú v mesiacoch jún až september.
Rastie na polosuchých lúkach, suchých kamenistých stráňach a kopcoch. Má pomerne vysoké nároky na teplo. Krasovlas bol známy už v staroveku, používal sa napr. na liečbu vyrážok, ale aj proti moru.
Vzhľad rastlín je jedna vec, čo zaujme, ale čo také správanie ?! Áno, aj rastliny majú vlastné prejavy a správanie. Zaujímavou skupinou sú tzv. poloparazity. Azda najznámejším poloparazitom je Viscum album – imelo biele.
Predstavuje poloparazitický kríčok. Konáre a listy sú vždyzelené. Imelo je dvojdomá rastlina. Dorastá do výšky 20 – 50 cm. Kvitne v marci a v apríli. Rozšírený je v Európe a Ázii. Patrí k známym liečivým rastlinám. Ako správny parazit potrebuje aj svojho hostiteľa a tým sú pre neho ako ihličnany, tak aj listnáče (borovice, smrekovce, jablone, brezy, agáty…).
Treťou skupinou je pôvod. Rastliny sprevádzajú našu planétu odnepamäti, vyskytovali sa na Zemi dávno pred ľuďmi. Samozrejme, že boli iné a mali iné aj nároky. S meniacou sa klímou mnohé vymizli a nahradili ich nové druhy. Predsa je však jedna rastlina absolútnou výnimkou a pretrvala prakticky v nezmennej podobe dodnes. Okrem iného je aj držiteľkou rekordu, patrí k najstarším cievnatým rastlinám na svete. Tou rastlinou sú dobré známe „vejáre“ paprade.
Ich rôznosť nespočíva len v samotnom tvare, ale aj vo veľkosti. Najvyššou papraďou na svete je Cyathea novae caledoniae – papraď novokaledónska. Kmeň dosahuje výšku až 28 metrov. Listy sa tiež nedajú zahanbiť, sú dlhé 3 m.
Turiec ponúka pohľad na krásnu Dryopteris filix – maas (L.) Schott. – papraď samčiu. Predstavuje trvácu rastlinu so šupinatým podzemkom. Rozmnožuje sa pomocou výtrusov. Celá rastlina je silne jedovatá !!! Obľubuje tienisté lesy, rastie pri skalách a potokoch. Cenená a zbieraná bola už v staroveku. Rastlina nevytvára kvety.
Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂
Tatiana Plešová
Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.
Posledný článok
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Naše posledné články
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať