Záhady Turca – zakliata panna, boj o miesta v kostole a najznámejší lekár Slovenska

Autor článku Brano Šimko

7. apríla 2025

Turiec je región, kde sa história prelína s tajomstvami a legendy ožívajú na každom kroku. Ukryté hrady, záhadné stopy v skalách či príbehy o stratených pokladoch vzbudzujú zvedavosť a podnecujú fantáziu. Niektoré z týchto javov dokáže vysvetliť veda, iné zostávajú nevyriešenou hádankou. Či už ide o dávne civilizácie, prírodné úkazy alebo mýty odovzdávané z generácie na generáciu, Turiec ponúka fascinujúci svet záhad, ktorý čaká na objavenie.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Zakliata panna v Katovej skale?

Do jednej z povestí o hrade Sklabiňa je zakomponovaná aj neďaleká Katova skala. Názov výrazného brala súvisí s tým, že na ňom kat neďalekého hradu Sklabiňa vykonával svoje desivé remeslo. Exekúcia sa vraj uskutočňovala zhadzovaním odsúdencov zo skaly. Podľa jednej z povestí odvrhnutý ženích do brala zaklial dievčinu, ktorá sa za neho nechcela vydať. V skale vraj sedí na poklade a len raz za sto rokov môže vysloviť jediné slovo – vysloboď. Zatiaľ však žiaden driečny mládenec jej prosbu nevyslyšal.

Najprv hradisko potom hrad?

Katova skala bola osídlená oveľa skôr ako vznikol hrad Sklabiňa. Archeológovia v dobre chránenej lokalite kontrolujúcej blízku obchodnú cestu našli stopy po pravekom hradisku z doby bronzovej a železnej. Zaberalo rozlohu 2,7 ha a plnilo si funkciu mocenského a správneho centra severného Turca. Mnoho nálezov súvisí s tým, že bolo kultovým a obetným miestom. Akropola stála na najvyššom mieste hradiska. Plošina nad bralom archeológom poskytla viacero mimoriadne cenných artefaktov dokumentujúcich kontakty hadiska s okolitým svetom. Našli sa tu doslova tisíce jantárových korálikov z Pobaltia, rímske a germánske šperky a predmety bežnej potreby. Nájdené bronzové strelky sa sem pravdepodobne dostali počas obliehania hradiska nomádmi z ukrajinských stepí. Unikátnymi nálezmi je tzv. prepúšťacia tabuľka rímskeho legionára pochádzajúca z obdobia rozvoja púchovskej kultúry na našom území.

Osídlenie Katovej skaly trvalo pravdepodobne až do 15. storočia, keď po útoku bratríkov zanikol stredoveký hrádok slúžiaci ako strážne stanovište hradu Sklabiňa. Katova skala je významným a veľmi štredtým archeologickým náleziskom stráženym dobrovoľnými strázcami, ktorým sa tu podarilo chytitiť pri čine dvoch vykrádačov s detektormi kovov.

Turčianska záhradka - Turčianske jaseno

Turčianske priezviská

Zaujímavosťou turčianskych obcí ležiacich v okolí Martina je fakt, že početná skupina ich obyvateľov má priezvisko odvodené od názvu dediny. Súvisí to s kým,  že patrili k zemianskym dedinám obývaným rozvetvenými zemianskymi rodinami. V Záborí má napr. takmer polovica ľudí priezvisko Záborský. Z obce pochádzal aj významný slovenský spisovateľ a dramatik Jonáš Záborský (o. i . aj autor Dejín kráľovského uhorska).

Turiec - Sklabinský hrad

Bitka v kostole

V turčianskom Jasene sú dva kostoly. Starší stredoveký Kostol Sv. Margity s nádhernými freskami v interiéri a mladší evanjelický kostol. Starší kostolík stál v Hornom Jasene, ale slúžil aj veriacim z Dolného Jasena, Záboria a Sklabine. Ľudia z jednotlivých dedín mali v chráme vymedzené svoje miesto, čo však bol kameň sváru, pretože každý chcel sedieť, čo najbližšie k oltáru. Na kvetnú nedeľu 22. marca 1672 sa medzi zemanmi z Dolného a Horného Jasena strhla bitka, ktorú nedokázal utíšiť ani kazateľ Filip. Keď si evanjelici v roku 1783 postavili nový kostol, zaviedli v ňom prísne dodržiavaný zasadací poriadok. Výsadné miesta pri oltári mali len zemepáni  z hradu Sklabiňa, ktorí sem občas zašli na bohoslužby medzi ľud, hoci mali vlastnú hradnú kaplnku. Pohádaní veriaci z Horného a Dolného Jasena sedeli v chrámovej lodi ďaleko od seba a hľadeli krížom jeden na druhého zo svojho kúta, napriek tomu, že mnohí boli medzi sebou pokrvní príbuzní.

Turčianska záhradka - Turčianske jaseno

Obyvatelia Turčianskeho Jasena s rovnakými priezviskami

Podobným prípadom ako Záborie je aj susedná obec Turčianske Jaseno. V tejto obci (ako napovedá aj názov) historicky dominuje priezvisko Jesenský. Pôvodne dedinu tvorila jedna veľká rodina Jesenských, ktorá sa postupne rozvetvovala a stavali v dedine svoje kúrie. Na rozlíšenie si jednotlivé vetvy rodiny pridávali k priezvisku tzv. prímenia. Otec slovenského spisovateľa a politika Janka Jesenského používal meno Ján jesenský – Gašparé. Najslávnejším z Jesenských bol svetoznámy vzdelanec a humanista Ján jessenius (1566 – 1621). Bol synom Baltazára Jesenského, ktorý sa v 16. storočí vysťahoval z Horného Jasena do sliezskeho Vroclavu. Vyštudoval medicínu a filozofiu. Osudovým sa mu stala Praha. V roku 1601 tu vykonal prvú verejnú pitvu v strednej Európe a neskôr sa stal rektorom pražskej Karlovej univerzity. Jesseniova životná púť sa smutne skončila 21. júna 1621 na pražskom staromestskom námestí, kde bol spolu s 27 českými pánmi popravený za účasť v protihabsburskom povstaní.

Turiec je kraj plný tajomstiev, ktoré dodnes vzbudzujú otázky a podnecujú predstavivosť. Od záhadných stôp v Konskom, cez legendy o Attilovom hrobe, až po tajomné hrady ukryté v lesoch – každé z týchto miest má svoj vlastný príbeh, ktorý spája históriu s legendami. Niektoré záhady možno časom vyrieši veda, iné však zostanú navždy zahalené rúškom neznáma. A možno práve v tom spočíva ich čaro – lákajú nás, aby sme objavovali a hľadali odpovede, ktoré možno nikdy nenájdeme. Hádam sa vám článok o záhadách v Turci páčil. Už čoskoro sa pozrieme na ďalšie.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Záhady Turca – zakliaty zemania, skryté zlato a Jánošík v Turci?

Záhady Turca – zakliaty zemania, skryté zlato a Jánošík v Turci?

Turiec je región, kde sa história prelína s tajomstvami a legendy ožívajú na každom kroku. Ukryté hrady, záhadné stopy v skalách či príbehy o stratených pokladoch vzbudzujú zvedavosť a podnecujú fantáziu. Niektoré z týchto javov dokáže vysvetliť veda, iné zostávajú...

Naše posledné články

Záhady Turca – Cunami, mimozemšťania, či tajná chodba medzi hradmi?

Záhady Turca – Cunami, mimozemšťania, či tajná chodba medzi hradmi?

Turiec ukrýva množstvo tajomných miest z dávnych čias, medzi ktoré patria aj staré hrady a hradiská. No jedno miesto pri Martine vyniká nad všetkými ostatnými. Nenápadný pahorok pri sídlisku kedysi lákal hľadačov strateného Attilovho hrobu. Podľa legiend tu mohol...

Fatranské dvojčatá – Gaderská a Blatnická dolina

Fatranské dvojčatá – Gaderská a Blatnická dolina

Ostrým bralám masívov Tlstej a Ostrej dávajú naplno vyniknúť dve očarujúce hlboké doliny, ktoré ich obtekajú. Väčšia a navštevovanejšia je Gaderská dolina, podmanivou prírodnou krásou však vyniká aj kratšia Blatnická dolina. Do oboch dolín sa pomerne vysoko dá dostať...

Prechádzka po Martine

Prechádzka po Martine

Turčiansky svätý Martin Prechádzka nám predstaví pamätihodnosti, pre ktoré sa Martin považuje za najslovenskejšie mesto a za kultúrnu metropolu Slovenska. Zahŕňa miesta, kde sa písali novodobé dejiny Slovákov, ako aj miesta späté s činnosťou viacerých národných...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne