Autor článku - Tatiana Plešová
25. januára 2021
Rozmanitosť flóry nespočíva len v jednotlivých druhoch rastlín, ukrýva sa aj v samotných slovenských názvoch. Rastliny majú rôzne názvy, ľudové pomenovania, niektoré vyznievajú možno hanlivo ako napr. Dipsacus sylvestris (Štetka lesná), patrí k pomerne vysokým rastlinám, dorastá do výšky až 200 cm. Iné zas úsmevne napr. Cynoglossum officinale (Psí jazyk lekársky) patrí k mohutným rastlinám. Zaujímavosťou je, že začerstva má
nepríjemný pach.
Turčianska záhradka ponúka zaujímavú paletu rastlín s rozmanitými názvami, ich mená nesú aj predmety, zvieratá, čísla….Číslicu deväť v sebe ukrýva Petasites hybridus (Deväťsil lekársky), trváca bylina, ktorá rastie po celej Európe. Obľubuje vlhké stanovištia. V minulosti sa verilo, že zaháňa mor.
Predmet by sme našli aj, napríklad, v dobre známej rastlinke, Campanula (zvonček). To preto, že už samotný tvar kvetu pripomína zvon. Existujú rôzne kultivary nielen v klasickej fialovomodrej farbe, ale aj v bielej, bledoružovej… Zvončeky patria k vyšším rastlinám a stali sa obľúbenou súčasťou nejednej záhrady.
Iné rastliny zas majú v názve zastúpené zviera, napr. Polygonum bistora (Hadovník väčší).Rastie vovysokohorskom prostredí Vysokých Tatier. Uplatnenie nachádzal najmä v severských krajinách na liečbu úplavice a moru.
Polygonum bistora – Hadovník väčší
Echium vulgare – Hadinec obyčajný
Aj v Turci rastie rastlina, ktorá má v názve hada : Echium vulgare (Hadinec obyčajný). Táto bylina dorastá do výšky 30 – 120 cm. Rastie na okrajoch ciest, na medziach a rumoviskách.
Rastliny majú aj vtáčích zástupcov, napr. Hieracium polosella (Jastrabník chlpánik)– rastlina je chlpatá a trváca. Dorastá do výšky 8 – 30 cm. Obľubuje piesočnatú pôdu. Rastie na suchších trávnatých miestach, vo svetlých lesoch.
Štvornohého zástupcu vlka ukrýva Papaver rhoeas (Mak vlčí). Patrí k jednoročným rastlinám. Rastlina je chlpatá a prestúpená vylučovacími pletivami, tzv. mliečnicami (rastlinám z nich pri poranení vyteká biely alebo farebný latex) Rastie na násypoch, poliach, ale aj v záhradách. Zaujímavosťou je, že v minulosti sa kvety používali ako uspávací prostriedok pre deti. Upozornenie: celá rastlina je jedovatá !
Hieracium polosella – Jastrabník chlpánik
Petasites hybridus – Deväťsil lekársky
V Turci nájdeme rásť rastlinky, ktoré ľudia poznajú skôr pod ľudovými názvami. Prvou je Achillea millefolium (Rebríček obyčajný) tzv. „myší chvost“ . Patrí k trvácim bylinám vyskytujúcim sa v Európe a v Ázii. Rastie na suchých svahoch, v lese a na lúkach. Šľachtené kultivary žltej a ružovej farby sa bežne pestujú v záhradách.
Druhým zástupcom je Oxalis acetosella (Kyslička obyčajná) – tzv. „zajačikova kapusta“. Je to trváca bylina rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. Rastie aj v severnej Afrike. Porasty sú veľké a vyskytujú sa v tienistých vlhkých lesoch, húštinách a pri potokoch. Listy majú pekný srdcovitý tvar. Zaujímavosťou je, že v noci a za nepriaznivého počasia sa listy sklápajú smerom dole.
Achillea millefolium – Rebríček obyčajný, tzv. Myší chvost
Oxalis acetosella – Kyslička obyčajná, tzv. Zajačikova kapusta
Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂
Tatiana Plešová
Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.
Posledný článok
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Naše posledné články
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať