Autor článku - Veronika Šimková
23. novembra 2020
Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať spisovateľa, básnika, hudobníka, cestovateľa a blogera Pavla Hiraxa Baričáka. Okrem toho rád píše o svojich potulkách svetom a pozitívnom myslení. Medzi jeho najznámejšie diela patria Šlabikáre šťastia a romány Raz aj v pekle vyjde slnko alebo Kým nás láska nerozdelí. Aké má plány a ďalšie zaujímavosti z jeho života sa dozviete v našom článku.
Pre tých, ktorí Vás až tak nepoznajú, narodili ste sa v Ostrave. Ako ste sa potom dostali do Martina?
Moja mama pochádzala z Opatoviec nad Nitrou, ocino z Kysúc. No otec dostal prácu v Ostrave, tak sme sa obaja s bratom narodili tam. Keď sa mama s otcom rozviedla, nemali sme kam ísť. Žili sme v dvoch podnájmoch v jej rodnej dedine, až kým sa neuvoľnil byt v Martine, kde mamina študovala za zdravotnú sestru. Mala tu kamarátky, a tak sme skončili v tomto nádhernom meste, kde síce nemáme rodinu, ale ja osobne ho vnímam ako svoje „rodné“ mesto.
Prečo ste sa dali na písanie kníh? Bavilo Vás to už od detstva?
Prvý rok základnej školy v Ostrave som sa učil češtinu, ako druhák už v Bojniciach
slovenčinu. Zmizlo „u“ s krúžkom, zjavil sa nad ním zrazu vokáň, no des. Diktáty boli mojou nočnou morou… dlhé roky sme ako rodina používali bohemizmy, napríklad nechodili sme pre zemiaky do pivnice, ale do „sklepa“, prvé tínedžerksé pivá som pýtal: „Poprosím dva pivá.“ Zo slovenčiny som mával trojky, kde-tu dvojku. Zachraňovala ma literatúra, lebo vždy som vedel, čo chcel básnik povedať. Že začnem písať, som nikdy netušil. Až som po mojom jednom ťažšom životnom období napísal román Raz aj v pekle vyjde slnko do šuplíka a stal sa z toho bestseller.
Väčšina ľudí Vás vníma ako spisovateľa, no vy ste aj skvelý hudobník, založili ste kapely. Stíhali ste popritom aj písať?
Áno, stíhal. Neviem ako, ale áno. Ja som taký divný tvor. Kam zameriam svoju pozornosť a energiu, tam to vo veľkom prúdi. Takže keď gitara, tak dvadsať CD, keď spisovateľ tak cez dvadsať kníh… romány, cestopisy, básne, motivačná literatúra…
Venujete sa muzikantstvu stále alebo je už viac v úzadí?
Vždy som hral metal, či hardcore-punk. Teraz mi zostala už len pagan metalová kapela Ramchat, ktorá má texty so zameraním na slovanskú tématiku. Skladanie piesní a hranie ma stále baví, je to taký krásny koníček, ktorý si ako členovia platíme z vlastných vrecák, ale čo sa naučíš za mladi, to ťa neskôr len tak nepustí.
Máte aj iné záujmy alebo povolania (prednášky, práca v rádiu, hudobník, fotograf, cestovateľ…) Keby ste to mali porovnať s písaním, aké má pre Vás výhody?
Všetko je cesta realizácie a prejavenia sa. Vždy som potajme túžil cestovať a keď to doba dovolila, neváhal som. No a to sa akosi prirodzene spojilo s fotením. Cestovanie čistí dušu, človek získava nadhľad a možnosť vidieť veci v celoplanetárnych súvislostiach.
Akým témam sa venujete na prednáškach ktoré robievate?
To, čo ako otec relatívne mladej rodiny zažívam. Sme s manželkou svoji deväť rokov, deti majú sedem a osem rokov. Takže posledné roky som sa hojne zaujímal o psychológiu a to hlavne o oblasti výchovy detí a partnerských vzťahov. V detstve nachytáme veľa dobrého, ale aj mnoho negatívnych podprahovo pracujúcich negatívnych programov, ktoré idú proti nám. Nič sa nám nedeje náhodou, ani nefungujúce vzťahy, nehojnosť alebo choroby neprichádzajú len tak. Všetko má súvis, kde boli porušené vesmírne pravidlá a je čosi v neharmónii, prejaví sa to na našej ceste. Ale všetko sa dá dať na poriadok, len to chce vedomého človeka
Celkovo máte veľmi veľa záujmov, venujete sa viacerým veciam a popritom pôsobíte ako veľmi šťastný a optimisticky naladený človek. Ako to robíte?
Iba sa snažím vnímať svoje naladenie, pracovať a vyhodnocovať svoje emócie, pristupovať k svojmu telu zodpovedne. Som vegetarián, občas si dám očistný pôst (na jar to bol 21 dňový detox, teraz na jeseň 12 dňový), otužujem, hýbem sa. Toto leto som zasadil dva ovocné sady, o fyzickú prácu a pohyb na čerstvom vzduchu som nemal núdzu. Ale hlavne sa snažím stať sa lepším človekom. Stále je vo mne veľa toho nevhodného. Snažím sa to pomenovať a zmeniť.
Prejavuje sa aj u Vašich detí záujem o hudbu a literatúru?
Leo si stále vyspevuje, brumká, nôti, myslím si, že neskôr začne muzicírovať. Ráchelka píše hojne, tvorí, je to taká malá chodiaca studnica projektov, prekvapení a darov. Skôr ona bude písať. Ale ako rodičia na nič netlačíme. Detstvo je na to, aby sa dieťa vyhralo. Talent sa žehná aj sám. Ja som chytil gitaru do rúk až ako sedemnásť ročný, písať som začal v tridsaťtrojke. Všetko má svoj čas. Radšej prirodzene, ako znechutiť. Dieťa má taktiež právo na svoje nálady, nie som dvakrát za „prekrúžkované a prekativizované detstvo mladých“. Tak sa z ľudí stávajú roboti…
Rád sa prechádzate v prírode? Ste aj šikovný fotograf. Chodievate spolu s rodinkou turistikovať aj tu v okolí?
Áno, Fatru máme celú prejdenú. S deťmi snáď všetky priľahlé kopce od nášho domu. Oni chodia do lesa už sami, nemáme o ne strach, aj keď musia prekonať jednu cestu. Majú tam bunkre, lezú po stromoch. O nás sa rodičia taktiež nebáli a tu sme. My dospelí sme stvorili neurotickú spoločnosť, dali sme našim vnútorným strachom priveľa moci. Je čas to vrátiť do normálu…
Ak by ste si mali vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?
Môj vrch je Suchý. Dá sa naň vyjsť z troch strán, od chaty na Kľačianskej Magure je to na skok. Ale milujem aj kopanice medzi Dražkovcami a Žabokrekmi…
A naopak, chýba Vám v Turci niečo?
Je veľa čo zlepšovať, hlavne na politickej lokálnej scéne. Chcelo by to novú vlnu mladých ľudí, ktorí budú myslieť za mesto a na jeho obyvateľov viac, ako na osobný profit. Všetko však chce svoj čas… Rovnako ako v napojení na diaľnice sme akoby zakliaty bod na mape… Inak ohľadne prírody mi nechýba nič. Žijeme v raji. Aj ľudia tu žijú dobrí, mám Turiec nesmierne rád a napriek tomu, že ma neraz volali bývať do hlavného mesta, ani raz som nad tým vážne neuvažoval. Spravil by to len blázon.
Ako cestovateľ ste pochodili veľa kútov svete. Keby ste to mali porovnať s našou krajinou, čo inde majú čo my tu nemáme?
Každý jeden kút sveta je nádherný, každý jeden národ na čosi nadaný, v čomsi šikovný. Nerád porovnávam. My Slováci sme šikovní, múdri a schopní ľudia, máme filipa, vďaka predkom vieme stále používať sedliacky rozum. Vieme dopestovať, vyrobiť, zlepšiť. Je v nás cit pre krásu a poriadok. Ale rovnako tak v nás je zafixovaný model otroka, našou národnou vlastnosťou je závisť a ohováranie. Sme v procese zdokonaľovania, všetko raz bude dobré.
Na naše otázky dnes odpovedal Pavel Hirax Baričák. Martinský spisovateľ, poet, hudobník, blogger, textár, filozof, cestovateľ a fotograf, ktorý na svojich prednáškach okrem prezentovania básní a románov veľmi rád vedie filozofické debaty, ako aj rozpráva o pozitívnom myslení. Verím, že sa vám rozhovor s ním páčil a tešíme sa na ďalšie.
Veronika Šimková
Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.
Posledný článok
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Naše posledné články
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať